Скорочення витрат при реалізації проектів заміни освітлення

Уявіть, що через 3.5 роки після модернізації освітлення вам вдалося скоротити витрати на 63 тисячі гривень в рік. Все це – абсолютно реально! І в цій статті ви дізнаєтеся, як це зробити.

Восени 2016 року в Києві відбувся міжнародний форум SEF, на якому експерти активно обговорювали проблеми енергоефективності та способи виявлення можливостей енергозбереження. Фахівці компанії ПРОЕКТУ виступили з доповіддю, в якій були представлені додаткові, не завжди очевидні і враховані потенційним замовником шляхи скорочення витрат, показана важливість проектного підходу, а також гнучкість рішень при реалізації проектів світлодіодного освітлення.

НЕЕФЕКТИВНИЙ МЕНЕДЖМЕНТ

Сьогодні гостро стоїть проблема поверхневого ставлення споживача до вибору освітлювального обладнання. Критерій споживаної потужності світильника зараз є основним. Ми не стверджуємо, що цей фактор не повинен враховуватися, а лише хочемо зробити акцент на тому, що прилад потужністю, наприклад, 100 Вт не може бути універсальним рішенням для забезпечення нормативного освітлення вулиць міста з різною шириною і щільністю руху транспортних засобів. Незважаючи на те, що дана схема вибору світильника є найбільш проста в реалізації, вона не враховує геометрію і категорію освітлюваних доріг чи виробничих площ. Як наслідок, LED світильники часто або не забезпечують необхідний рівень освітлення, або є надмірними з точки зору ефективності і, відповідно, більш енергозатратними.

ЯК ПРАВИЛЬНО РЕАЛІЗУВАТИ ПРОЕКТ ЗАМІНИ ОСВІТЛЕННЯ?

Проектування з урахуванням світлотехнічних характеристик світильника – вірний шлях вирішення проблеми некоректної модернізації систем освітлення. Так, використовуючи файли фотометричних даних (IES) і безкоштовну програму розрахунку зовнішнього/внутрішнього освітлення при заданому розташуванні світлоточок, наприклад – DiaLux, замовник може провести підбір оптимального під його умови експлуатації освітлювального обладнання, забезпечивши при цьому необхідну якість освітлення. Такий підхід дозволяє скоротити подальші витрати на електроенергію. Нижче на малюнках 1 і 2 представлені результати розрахунків економічних показників при заміні світильників типу ЖКУ з лампами ДНаТ на світлодіодні. В таблиці 1 представлені основні економічні показники, що досягаються при виборі світильників без урахування їх діаграми світлорозподілу. Цільовим завданням тут є мінімальна вартість світильника і забезпечення середнього рівня освітленості – 12 лк. У таблиці 2 представлені результати розрахунків економічних показників при коректному виборі типу світильника. Як видно з таблиці, при проектуванні під конкретні умови експлуатації (рис.2) світильник потужністю 75 Вт є оптимальним рішенням, його повна окупність відбувається швидше, незважаючи на те, що вартість приладу на рис. 2 вище від вартості приладу на рис. 1.

ДОСЯГТИ ДОСКОНАЛОСТІ, АБО ЩО ТАКЕ ДИМІРУВАНІ СИСТЕМИ ОСВІТЛЕННЯ?

У контексті освітлення димірування – це процес управління яскравістю і, відповідно, споживаної потужністю світильника. Так, рівень освітлення об’єкта може змінюватися залежно від часу доби, щільності потоку транспортних засобів або технологічних циклів на підприємствах або складах. Димірування може здійснюватися в автоматичному режимі або за зовнішніми сигналами управління. Світлодіодне освітлення, що має функції автоматичного регулювання яскравості (мал.2), є гнучким інструментом, що дозволяє без втрати ефективності і зниження ресурсу проводити багаторазові включення і зміни яскравості, а також порівняно з некерованими системами – суттєво скоротити витрати.

МІСІЯ ЗДІЙСНЕННА

Сьогодні клієнт стає більш обізнаним і прагне отримати у володіння якісний, сучасний продукт, здатний забезпечити безпеку на дорогах при високих показниках ефективності. Після форуму особливий інтерес у потенційних замовників викликала система управління освітленням, оскільки такий підхід дозволяє істотно знизити енерговитрати і зробити крок назустріч реалізації проектів «Розумного міста».

Проведені розрахунки показали, що підвищення вартості світильника за рахунок інтеграції з системою управління не значно збільшує період окупності системи освітлення, забезпечуючи значне скорочення витрат і можливість інтеграції з іншими технологічними мережами у довгостроковій перспективі.

Джерело: ekta.ua